Kako izberemo pravilno velikosti smuči in palic
Pri izbiri tekaških smuči se pojavljajo ena in ista vprašanja oziroma dileme: kateri tip smuči izbrati, kakšna mora biti dolžina smuči, kaj trdota smuči sploh pomeni in kako moji kilogrami vplivajo na izbiro smuči. Se najdeš v vsem naštetem? Potem si na pravi strani.
Kako izbrati pravo dolžino ali trdoto smuči?
Ustrezno dolžino tekaških smuči izberemo tako glede na telesno višino, kot tudi glede na telesno težo. Pogosto se zgodi, da bi zaradi telesne teže morali izbrati daljše smuči, vendar je potrebno biti pozoren, da le-te niso predolge in tako predvsem začetnikom preprečujejo uživanje na tekaških progah. Pred izbiro smuči za tek na smučeh pa se moramo odločiti tudi, v kateri tehniki želimo teči. Pri smučarskem teku glede na tehniko razlikujemo dva tipa smuči.
Smuči za drsalno (skate) tehniko
Pri drsalni oz. t.i. skate tehniki uporabljamo smuči, ki so od telesne višine daljše 5 do 10 centimetrov. Informacije o znanju teka na smučeh, telesne teže in višine nam dodatno nam pomagajo izbrati še primerno togost ploskovnega loka. Tekaške smuči za drsalno tehniko so običajno precej trše od smuči za klasično tehniko.
Primera:
- Pri višini 165 cm, teži 55 kg in dobrem znanju teka na smučeh bi izbrali tekaške smuči za drsalno tehniko dolžine 176 cm Stiff.
- Pri višini 164 cm, teži 70 kg ter začetnem znanju teka na smučeh bi izbrali smuči dolžine 176 ali 181 cm Stiff. Najprej dolžino smuči 176 cm Stiff, z leti, ko bo znanje dovolj dobro in si bi zaželeli višjih hitrosti, se lahko le-te zamenja za smuči 181 Stiff.
Pri tekaških smučeh obstaja večno vprašanje oziroma dilema, kaj narediti pri nižjih osebah z nekoliko višjo telesno težo, npr. 70 kilogramov ali več. Za začetnice ali začetnike velikosti od 165 do 170 cm ter težo okoli 70 kg priporočamo tekaške smuči dolžine 181 cm Stiff. Pri dolžini 186 cm nastane problem predvsem pri gibanju in motoriki. 186 cm dolga tekaška smuča je namreč kar 15 do 20 cm daljša od višine tekačice oziroma tekača, zaradi česar imajo lahko veliko težav z motoriko.
Smuči za klasično tehniko
Smuči za klasično tehniko so običajno 15 – 20 cm daljše od telesne višine, spet odvisno od znanja teka na smučeh in telesne teže. Pod vezjo je drsna obloga narebrena (crown) ali pa ima dva trakova »kože« (twin skin), kar zagotavlja oprijem pri odrivu in teku navkreber.
Odstopanja
V kolikor ste začetnik ali začetnica, so manjša odstopanja zavoljo lažjih začetkov izredno pomembna. Začetniku je namreč bolj kot hitrost pomembna motorika. To je, da se čim hitreje navadi smuči ter ostale opreme, kot so čevlji in palice ter osvoji prve osnove tehnike. Najtežje je, da začetnikom konica smuči zaradi pretirane dolžine neprestano uhaja v sneg in mu tako preprečuje uživanje na snegu ter urejenih tekaških progah.
Pri izbiri tekaških smuči tako ne smete pozabiti na vašo telesno težo, saj le-ta vpliva na stik drsne obloge s snežno podlago. V kolikor boste imeli neprimerne smuči, drsna obloga ne bo enakomerno v stiku s podlago, zaradi česar bodo tekaške smuči počasnejše. Na mehkejših podlagah pa lahko pride do prekomernega ugrezanja.
Kako izbrati pravo dolžino palic?
Tako, kot pri izbiri tekaških smuči, je potrebno biti pozoren tudi pri izbiri palic za tek na smučeh. Od izbire in kasneje uporabe palic za tek na smučeh je odvisna naša zmožnost uporabe rok med tekom na smučeh. Neprimerne palice nam ne bodo služile kot pripomoček za lažji tek na smučeh, temveč predstavljale oviro.
Dolžina palic za drsalno ali klasično tehniko
Palice za klasično tehniko so krajše od palic za drsalno tehniko. Dolžina palic je odvisna od naše telesne višine, tehnike teka na smučeh ter znanja teka na smučeh.
Čeprav je palice možno izbrati glede na spodnji izračun:
- palice za drsno (skate) tehniko: telesna višina × 0,9,
- palice za klasično tehniko: telesna višina × 0,85,
pa ima vsaka telesna višina na voljo nek določen razpon dolžine palic za tek na smučeh. Boljše, kot je vaše znanje teka na smučeh, daljše so lahko vaše palice.
Vse palice za tek na smučeh so na voljo v 5 cm presledkih.
Sestava palic
Sama teža palic, težišče ter elastičnost so zelo odvisne od sestavnega materiala palic. Palice za tek na smučeh s karbonsko cevjo so izjemno lahke, nudijo največjo trdnost kot tudi najvišjo elastičnost, kar nam v kompletu ponuja optimalni odriv preko palic. Te palice so namenjene že uveljavljenim tekačem.
Kot začetnik se morate zavedati, da vsak, še tako nedolžen padec v sneg lahko pomeni zlom vaše ravnokar kupljene palice. Začetnikom iz tega razloga predlagamo nakup palic, ki so zaradi svoje sestave res nekoliko težje, vendar veliko bolj odporne na začetniške padce. Tako, ko osvojite tehniko, si lahko zaradi večjega užitka med tekom, kupite karbonske palice.
Manšeta ali pašček
Naš stik s palico za tek na smučeh ter obenem udobnost uporabe je odvisna prav od manšete oziroma paščka. Najbolj priporočljiva, predvsem za popoln oprijem dlani, je prav manšeta, s katero so danes praviloma opremljene skoraj vse palice za tek na smučeh. Stik s palico je zaradi manšete optimalen, kar je pomembno zlasti pri zaključku odriva, ko se palica vrača pred telo.
Ker pa so manšete s paščkom pripete okoli dlani, je to lahko moteče za nekoga, ki palice pogosto sname zaradi preoblačenja, pitja, ukvarjanja z otroki ipd. Prav iz tega razloga je OneWay razvil patentiran MAG sistem, ki vam nudi enostavno snemanje palic, brez da bi bilo potrebno manšeto odpeti. Palice z odstranljivo manšeto so označene z oznako »MAG«.